Czym jest kolagen?
KOLAGEN – BIAŁKO ŻYCIA
Słowo kolagen wywodzi się z języka greckiego: cola – klej, gennao – rodzić. „Klejorodny” – określenie to oddaje funkcje kolagenu, który spaja, „klei” elementy komórkowe, prowadząc do formowania z nich tkanek i narządów. Znajduje się niemal we wszystkich narządach, służąc jako substancja spajająca.
Kolagen to białko występujące powszechnie w organizmach zwierząt i ludzi. Kolagen jest najważniejszym białkiem w organizmie, ponieważ stanowi 30% całkowitej masy białka ludzkiego, 70% masy białek skóry, 30-60% masy kości, 99% białka oka i jest głównym składnikiem tkanki łącznej.
Tkanka łączna ma ścisły związek z wymianą materiału biologicznego, także innego niż białka. Ludzie, u których obniża się poziom kolagenu ustrojowego (tkanki łącznej) potrzebują więcej czasu na odpoczynek po wyczerpującym dniu, na rekonwalescencję po chorobie, zmienia się także chemia mózgu, co rzutuje na samopoczucie psychiczne. U kobiet wchodzących w okres menopauzy poziom kolagenu może obniżyć się nawet o 30% w przeciągu niespełna roku.
Całkowita wymiana kolagenu (odnowa) następuje:
- w wątrobie po 30 dniach;
- w oku po 77 dniach;
- w skórze po 130-140 dniach;
- w komórkach krwi po 3 miesiącach;
- w kościach i stawach po 12 miesiącach;
- w układzie nerwowym po 12 miesiącach;
- w całej krwi u kobiet po 3 latach, a u mężczyzn po 4 latach.
Kiedy procesy naprawcze nie są w stanie nadążyć za procesami degradacji najważniejszego białka – wówczas zaczynamy chorować, gorzej się czujemy i wyglądamy, szybciej się męczymy, słabiej widzimy – krótko mówiąc zaczynamy się starzeć!
Od mniej więcej 25 roku życia skóra ludzka zaczyna powoli tracić elastyczność i sprężystość, podobnie jak mięśnie tracą siłę, a kości wapń. Wszystkie te objawy starzenia się człowieka wynikają z postępującego deficytu kolagenu rozpuszczalnego, którego biosynteza jest z wiekiem coraz słabsza.
Praktycznie u każdego człowieka po 30 roku życia rozpoczyna się zanik gruczołów potowych i łojowych, a postępuje wysychanie i wiotczenie skóry, pojawiają się zmarszczki. Dzieje się to z powodu osłabienia włókien elastyny i kolagenu, stanowiących najważniejsze składowe podścieliska łącznotkankowe. Wolne rodniki, toksyny i enzymy powstałe na skutek kolagenazy, niszczą włókna białkowe, a w organizmie spada poziom mikroelementów i witamin stymulujących naturalną produkcję kolagenu przez fibroblasty i chondrocyty.













