Czym jest kolagen?

Potrójna helisa

KOLAGEN – BIAŁKO ŻYCIA

 

Słowo kolagen wywodzi się z języka greckiego: cola – klej, gennao – rodzić. „Klejorodny” – określenie to oddaje funkcje kolagenu, który spaja, „klei” elementy komórkowe, prowadząc do formowania z nich tkanek i narządów. Znajduje się niemal we wszystkich narządach, służąc jako substancja spajająca.

Kolagen to białko występujące powszechnie w organizmach zwierząt i ludzi. Kolagen jest najważniejszym białkiem w organizmie, ponieważ stanowi 30% całkowitej masy białka ludzkiego, 70% masy białek skóry, 30-60% masy kości, 99% białka oka i jest głównym składnikiem tkanki łącznej.

Tkanka łączna ma ścisły związek z wymianą materiału biologicznego, także innego niż białka. Ludzie, u których obniża się poziom kolagenu ustrojowego (tkanki łącznej) potrzebują więcej czasu na odpoczynek po wyczerpującym dniu, na rekonwalescencję po chorobie, zmienia się także chemia mózgu, co rzutuje na samopoczucie psychiczne. U kobiet wchodzących w okres menopauzy poziom kolagenu może obniżyć się nawet o 30% w przeciągu niespełna roku.

Całkowita wymiana kolagenu (odnowa) następuje:

  • w wątrobie po 30 dniach;
  • w oku po 77 dniach;
  • w skórze po 130-140 dniach;
  • w komórkach krwi po 3 miesiącach;
  • w kościach i stawach po 12 miesiącach;
  • w układzie nerwowym po 12 miesiącach;
  • w całej krwi u kobiet po 3 latach, a u mężczyzn po 4 latach.

Kiedy procesy naprawcze nie są w stanie nadążyć za procesami degradacji najważniejszego białka – wówczas zaczynamy chorować, gorzej się czujemy i wyglądamy, szybciej się męczymy, słabiej widzimy – krótko mówiąc zaczynamy się starzeć!

Od mniej więcej 25 roku życia skóra ludzka zaczyna powoli tracić elastyczność i sprężystość, podobnie jak mięśnie tracą siłę, a kości wapń. Wszystkie te objawy starzenia się człowieka wynikają z postępującego deficytu kolagenu rozpuszczalnego, którego biosynteza jest z wiekiem coraz słabsza.

Praktycznie u każdego człowieka po 30 roku życia rozpoczyna się zanik gruczołów potowych i łojowych, a postępuje wysychanie i wiotczenie skóry, pojawiają się zmarszczki. Dzieje się to z powodu osłabienia włókien elastyny i kolagenu, stanowiących najważniejsze składowe podścieliska łącznotkankowe. Wolne rodniki, toksyny i enzymy powstałe na skutek kolagenazy, niszczą włókna białkowe, a w organizmie spada poziom mikroelementów i witamin stymulujących naturalną produkcję kolagenu przez fibroblasty i chondrocyty.

Bestsellery
BabyCol
BabyCol
89,00 zł
szt.
Blue Diamond Cream
Blue Diamond Cream
287,00 zł
szt.
Colvita 120 Kapsułek
Colvita 120 Kapsułek
317,00 zł
szt.
Eliksir Dr Słonia
Eliksir Dr Słonia
99,00 zł
szt.
Kolagen Naturalny Platinum 100 ml
Kolagen Naturalny Platinum 100 ml
337,00 zł
szt.
Kolagen Vege 45 ml
Kolagen Vege 45 ml
187,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl